Starbucks’ın karınca duasına amin demeyin !

Her gün yemekten sonra bir kahve içesimiz gelir hani… Hele benim gibi, neredeyse tüm kulüpleri AVM içinde olan bir fitness şirketinde çalışıyorsanız, ayağınız Starbucks’ a hemen her gün gider.

Çoğunlukla sırada bekleyen 1 milyon 216 bin kişiyi görüp geri dönsem de bazen öyle olmaz.. Bugün ki gibi.. Sıra yok denecek kadar azdı.. Sakince sıraya girdim. Canımın kahve çekmediği bugün sıramı beklerken, gözüme muhteşem Starbucks tatlıları dolabının üzerinde duran, karınca duası gibi kargacık burgacık yazıları olan bir tablo takıldı. Biz okuyalım diye konmuştu, belki konalı da çok olmuştu ama bir o kadar da okumayalım diye uğraşılmış gibiydi. Eğer konunalı çok olduysa da, benim gibi kilo konusunda takıntılı birinin ilk defa dikkatini çekiyorsa bir gariplik olmalıydı. Yaklaşınca olayı anladım. KALORİ tablosu. Kilolu bir mazim olduğundan aşağı yukarı kalorilerini tahmin ettiğim yiyeceklerin, benim tahmin ettiğimin iki katı kalori değerleri ile yüzleşmek beni sarstı. Yeni favorim olan naneli Yeşil çayın da kalmadığını öğrenince hızla önümde White Chocolate Mocha verenlerin acaba kaç kalori alacaklarını düşünerek oradan uzaklaştım.

Şimdi sizi uyarıyorum! Starbucks’ ı hayatımda en sevdiğim 10 şey arasına alabilirim ama bu acayip bağımlılık kurduğumuz yerde yiyeceklerimiz çok sınırlı. Aşağıda anlatacaklarımdan sonra göreceksiniz ki eğer şık ve fit bayanlar olmak istiyorsak, bir brownie cheesecake’ i 8 kişi paylaşmalıyız ve asla şaka yapmıyorum.

Mesela ben bazen sabah kahvaltısı, bazen öğlen, bazen de ara öğün olarak kepekli puf yemeği çok severim yanında da çay = 467 kcal

Starbucks Kepekli Puf
Starbucks Kepekli Puf

 

Bazen de Peynirli Croissant ve portakal suyu = 371 + 200 = 571 kcal

Bazıları da peynirli simitini çok sever yanında portakal suyu ile = 435 + 200 = 635 kcal

Starbucks Peynirli Simit
Starbucks Peynirli Simit

 

Tıkandım.

Asıl olay burada.

Yemekten sonra hadi bir Starbucks yapalım, kahve ve tatlı ile şu toplantının üzerinden geçelim dediyseniz mesela… Tüm içecekler tall//orta boy bu arada..

Çok çikolatalı muffin + latte = 522 + 150 = 672 kcal

Starbucks Çok Çikolatalı Muffin
Starbucks Çok Çikolatalı Muffin

 

Starbucks brownie + latte = 786 + 150 = 936 kcal hele bir de latte değil de white chocolate mocha içtiyseniz 786 + 370 = 1156 kcal Geçmiş olsun.

Starbucks Brownie
Starbucks Brownie

 

Brownie cheesecake + cappuccino = 758 + 90 = 848 kcal

Starbucks Brownie Cheesecake
Starbucks Brownie Cheesecake

 

Masum gibi sakin sakin yerinde oturan bir havuçlu kek ve yeni çıkan gingerbread latte ise seçiminiz = 532 + 260 = 792 kcal

Starbucks Gingerbread Latte
Starbucks Gingerbread Latte

Yıkıldım çünkü tatlı gerçekten severim..

Starbucks’ta en masum yiyebileceğiniz yiyecekler masum gibi gözüken o yoğurtlu parfeler değil çünkü onlar bile 449 kcal; çavdarlı mini hindi (aşağıda) 214 kalori, küçük olduğuna bakmayın gerçekten doyurucu ve tok tutuyor. Yok ben doymam diyorsanız da bence diğer sandvicleri deneyin mesela Fiesta’yı, 452 kalori ama en azından sizi 3-4 saat tok tutar ve kalçalarınızda yağ yapmaz.

Starbucks Çavdarlı Mini Hindi
Starbucks Çavdarlı Mini Hindi

 

Ah Starbucks… Seni o kadar çok seviyorum ki… Sadece bir cheesecake’ in için kaç saat spor yapmak zorunda kalacağım bilemiyorum..

Karınca duası aşağıda..

Sevgiler,

thmervetuncer

Starbucks Kalori Tablosu
Starbucks Kalori Tablosu
Written By
More from Merve TUNCER

İçİnİz rahat bİr hamİlelİk İçİn Harmony Prenatal Test

Hamile olduğumu öğrendiğim günü an be an hatırlıyorum. O heyecan, mutluluk tarifi...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *