Ayşem Öztaş’In Şeker Kokan Çİçek Bahçesİ

Ayşem ile yaptığım röportaj sırasında, ben ona sorularımı sorarken konu hayata dair bir yerlere gitti. Bana pek birşey sormadı ama ben anlatmak istedim. Anlattıkça ağlamak istedim. Ağladıkça rahatlamak istedim. Rahatladıkça da Ayşem’in neden çiçek yaptığını daha iyi anladım. Aslında o çiçeklerini sadece şeker hamurundan yapmıyordu, dokunduğu insanlardan da yapıyordu. Kendimi artık Ayşem’in bahçesinde bir çiçek gibi hissediyorum. Bunu çok net, ders verdiği sınıfında da gördüm, katılımcılar ile olan iletişimi ile kendi bahçesini yaratıyordu.

Çiçek bahçesini…

——-

themervetuncer: Hayatını çok merak ediyorum. Pastacılık işine nasıl girdin? Neden pasta? Neden çiçekler?? Hadi anlat.

A.Ö: Aslında evlendiğimde ilk seramik ile ilgileniyordum. Fakat hamileliğim sırasında kokulara karşı bir hassasiyetim oluşunca, seramik işini bıraktım. İlk oğlum doğduğunda ben blog camiasını keşfettim, sene 2006. Bakınıyorum sürekli, yemek tarifleri vesaire. Sonra bir anda şeker hamuru diye birşey gördüm. Çok etkilendim. Çünkü aslında baktığınızda seramik işi gibi ancak benim seramikteki en büyük sıkıntım olan muhafaza etme sorunu yoktu. Pastaları tüketiyordunuz.  Hemen araştırmaya başladım. Kimler uygular, nasıl uygulanır? Eş zamanlı olarak kendime ‘Peçete’den notlar’ isimli bir blog sayfası oluşturdum. Mutfak maceralarımı her türlü gündelik hayatımın yaşanmışlığı ile birleştirerek tarif içerikli yazılar yazmaya, hikayelerimle bağdaşan reçeteler uygulamaya başladım. Bu sırada dahil olduğum bir e-mail grubunda Berna Gürşen ki çok saygı ve sevgi ile öpüyorum kendisini; bu işe girmeme sebep olan kişilerden biridir, onunla tanıştık. Berna bana neden düşünmüyorsun diyerek beni Zeynep Ada’nın figür ve çiçek eğitimine davet etti. Figür yapmak çok hoşuma gitmedi. Ertesi günki çiçek dersinde ise kendimden geçtim. Hemen eğitimin sabahına çiçeklerle ilgili araştırmaya başladım ve hikayem başlamıştı. İki sene alaylı olarak çiçek yaptım. Yine Berna sağolsun dükkanını açtı ve beni çiçek eğitimi vermek için davet etti.

Ayşem Öztaş
Ayşem Öztaş

themervetuncer: Eğitimler de başlamış oldu. Eğitim vermek mi, yapmak mı peki?

A.Ö: Başladı evet ve çok zevkliydi. Eğitim vermek, öğretmek, bilgiyi paylaşmak müthiş bir haz.  Hele ki öğrencinin ders sonunda ortaya çıkarttığı sonucu görmek, onun yüzündeki mutluluğu okumak inanılmaz.  Ama çiçek yapmak çok başka bir şey; o tamamen benim dünyam, benim içine girip dahil olduğum ve kendimi dış dünyaya kapattığım bir alan; bir nevi meditasyon. Dünyadan kopartıyor, duygulardan kopartıyor, sadece ben ve çiçek. O başka bir ruh hali. Aşık olma hali…

8G1A1191

themervetuncer: Peki gerisi nasıl geldi?

A.Ö: Bu şekilde. Eğitimler artmaya başladı. Çiçekler, pastalar artmaya başladı. Ben de bir şekilde kendime yol çizdim. 2007’den beridir bu sektördeyim.

themervetuncer: Bu kadar zamandır bu sektördesin çok başarılısın ama biraz geri planda kaldığını düşünüyorum, neden? Müthiş lezzetli ve tarz işler yapıyorsun, bence çok daha fazla insan seni tanımalı !

A.Ö: Ön planda olmayı sevmiyorum. Ben yaptım, ben başardım bunları söylemekten hoşlanan bir insan değilim. Belki burada babamın etkisi çok fazladır. O hep ‘Bırak seni görsünler.’ derdi. Amacım aşık olduğum işe vermek, sevdiğim şeyle uğraşmak. Korkularımdan bir tanesi egoma yenik düşmek ve hırsa kapılmak; keyif almaktan uzaklaşmak. O noktaya gelmek istemiyorum. Hisselerimin her zaman bana söylediği; beni bulmak isteyen insan buluyor, görmek isteyen insan görüyor,  hazır olan geliyor.

Ayşem Öztaş
Ayşem Öztaş

themervetuncer: Sadece çiçek olmadı? Gerisi nasıl geldi?

A.Ö: Devamında Mutlu Dükkan’da Naked Cake ve Kremalı Cupcake eğitimleri geldi. Zaten çiçek yaparken de pasta temel bilgilerini çok iyi öğrenmeniz gerekiyor. Şimdi de o bilgileri eğitimlerde paylaşıyorum. O yüzden geçişim kolay oldu.

themervetuncer: Bunun dışında bana çok ilginç gelen ve çok zor olan düğün pastası takıntın var?  Neden?

_DSC3067

A.Ö: Şundan, düğün başlı başına büyük bir organizasyon. Pasta, düğündeki en önemli unsurlardan bir tanesi; düğün fotoğraflarına bakıldığında gelin, damat ve pasta başrolde. Doğum günü pastası 20 kişinin önündeyken, düğün pastası en az 150 kişi önüne çıkar. Düğün pastası genel bir açıdır, tek bir açı değildir. Ayrıca o kadar çok değişkeni var ki; süsleme, gelinlik, menü, davetiye hepsi pastanın tasarımını belirler. 1 buçuk ay öncesinden pasta hazırlığı başlar.

_DSC3071

Pastanın olduğu fotoğraf karesinde pasta ile beraber, gelinlik de var, çiçek de var, masa da var. Bütünlük olması lazım. Hepsi bitince lezzet giriyor işin içinde; et yemeği varsa pasta hafif olmalı hatta hafif ekşi olmalı ki mideyi rahatsız etmesi vs. Tüm bu detaylar beni büyülüyor ve besliyor. Keyif alıyorum. Bütünüyle tam bir proje… Motivasyonum ise; gelin ve damadın o gece ilk yedikleri şey benim pastam, uğur gibi.

8G1A1254

themervetuncer: Son sorum; mutlu bir insan mısın?

A.Ö: Evet. Senin sloganın artık benim söylediğim oldu. Mutlu olmayı seçiyorum.

 

Beni bilen bilir, ben mutlu bir insanım. Mutlu insan olmayı seçenlerdenim. O yüzden inanıyorum ki hayat karşıma Ayşem gibilerini çıkartıyor ve bana onunla röportaj yapma hatta onu çekme şansını veriyor.

Ayşem’den çok şey öğrendim, teşekkür ederim..

Hep hayatımda kalması dileği ile..

Sevgiler,

themervetuncer

http://www.pecetedennotlar.com

https://instagram.com/aysemoztas

Written By
More from Merve TUNCER

İçİnİz rahat bİr hamİlelİk İçİn Harmony Prenatal Test

Hamile olduğumu öğrendiğim günü an be an hatırlıyorum. O heyecan, mutluluk tarifi...
Read More

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *