24.Hafta: Nedir bu D Vİtamİnİ??

D Vitamini nedir: D vitamini, kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında kullanımı ve emilimi ile özellikle çocuklarda büyüme için gerekli vitamin.

Bu çok önemli vitaminden eksik kalmamak için ben de arada bir toplum baskısından gidip D vitamini kapsülünü kafama dikenlerdenim. Ve fakat yaptığımın doğru olduğundan da asla emin olamamışımdır. Bir de tabiki ismini vermek istemediğim, ülkemizde satılan, D vitaminlerinin içinde BHA ve paraben bulunması gerçeği vardı ki hele hamileyken göz yummam imkansızdı…

D vitamininin eksikliğinde oluşabilecek kandaki kalsiyum değerinin düşmesi, kanda fosfor değerinin düşmesi, hele çocuklarda kemiklerin yumuşaması, eğilmesi, kafatasında yumuşama, o veya x şeklinde bacak, büyüme gelişmede, boy uzamasında duraklama, erişkinlerde kas güçsüzlüğü, kemik yumuşaması, kemik kütlesinin azalması gibi durumları öğrendiğimde ise beni bir panik aldı. Hele bir de kanser, hipertansiyon, obezite, Tip 1 Diabet, romatoid artrit, depresyona da sebep olacağını öğrendiğimde başladım bu konuyu detaylı araştırmaya. Hamile olduğum için de ekstra hassas hislerimle en güvenilir yolu bulmayı kafaya koymuştum ki, yüzde 100 saf içeriğe sahip, sağlık otoritelerinden onaylı Wellcare Vitamin D3 ile yollarım kesişti.

Wellcare Vitamin D3, yeni doğandan itibaren çocuklarda ve yetişkinlerde D vitamini eksikliğini gidermek ve günlük D vitamini ihtiyacınızı karşılamak amacıyla kullanabileceğimiz, inanılmaz kolay bir fıs fıs. Bence her şeyden önemlisi çocuklarda güvenle kullanılabileceğimiz Wellcare Vitamin D3; BHA, paraben, alkol, şeker, yapay tatlandırıcı ve yapay koku ile koruyucu içermiyor ve sadece eczanelerde satılıyor.

Ben de hamile olarak kendime uygun dozu kullanmaya başladım çünkü araştırmalar yeni anne adayı hamileyken toplam 6400 unite D vitamini alırsa, doğacak bebeğinin 7.aya kadar D vitamini takviyesine ihtiyaç duymayacağını söylüyor.

Avrupa Endokrin Derneği ve Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı son kılavuzlara göre çocuk ve erişkinlerde önerilen D3 vitamin dozları şu şekildedir:

  • 0 – 1 yaş 400IU ile 1000IU arası (2000IU kadar güvenli)
  • 1 – 18 yaş 600IU ile 2000IU arası (4000IU kadar güvenli)
  • 18 yaş üstü 1000IU ile 2000IU arası (10000IU kadar güvenli)

Bu arada neden bizim ülkemizde D vitamini takviyesi şart çünkü Avrupa’da olduğu gibi hem bizim hem çocuklarımızın tükettikleri gıda maddeleri D vitamini bakımından zenginleştirilmiş değiller. Halbuki mesela İngiltere’de ekmekler bile D vitamini eklenmiş satılmakta.

Ben bu Wellcare Vitamin D3 (www.wellcaretr.com) ile takviye almaya başladım, bence siz de bu konuyu bir araştırıp, geç kalmadan başlayın…

Sevgiler,

themervetuncer

Written By
More from Merve TUNCER

İçİnİz rahat bİr hamİlelİk İçİn Harmony Prenatal Test

Hamile olduğumu öğrendiğim günü an be an hatırlıyorum. O heyecan, mutluluk tarifi...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *