20. Hafta: Boş bombardımandan bunalmak…

Babaannem Sivas’ta tarlada doğum yapmış, dört çocuğu var, iki kız iki erkek, master yapmış gibi. Doğal olarak, hamile ve bebek bakım kitaplarından çok babaannemin dediklerini dinliyorum. Yemekten tutun, su ihtiyacı, hareket bilgileri, nasıl oturacaksın nasıl kakacaksın, ne yaparsan karnındaki bebeğine zarar verirsin tüm bilgiler onda, onlarda.

Anneannem üç çocuk sahibi, iki kız bir erkek. Hayatının bir bölümünü köyde gerisini Ankara ve sonra İstanbul’da geçirmiş, bence dünyanın en iyi, en şefkatli en aileyi bir arada tutan anneannesi. Benim minik kuşum o. Okuduğu suları içerek rahatlıyorum. Onun yoğurdunu, hoşafını bol bol tüketiyorum.

Şimdi hamileyseniz, etraftan inanılmaz bir bombardıman; onu oku, bunu iç, kesin hamile pilatesi yap normal/doğal doğum için (babaannem de hamile pilatesi yapmış çünkü dört çocuğunda da), aman kilona dikkat et, şeker yeme, sütün olsun diye şunu yap bunu yap.

Yok arkadaşlar, o iş öyle olmuyor çünkü asıl vücudun sana söylüyor neyi nasıl yapman gerektiğini ve herkesin vücudu farklı olduğundan gereksinimleri ve ihtiyaçları da farklı oluyor; kendini tanıyan, kendini dinlemeyi bilen biri isen devam. Belin ağrıyorsa uzanıyorsun, uykun varsa uyuyorsun, gereğinden fazla uyuduysan başın bir garip oluyor kalkıyorsun, karnın açsa yiyorsun. Tatlı istersen de affetme. ‘’Muhakkak yürü bacakların sıkı kalsın’’ dediler, evet her akşam yemekten sonra yürüyorum çünkü deneyince anladım ki yürüyünce uykum daha rahat oluyor, akşam yemeğimi de daha kolay sindirmiş oluyorum; bacak falan umurumda değil. Kendini tanımak, dinlemek birinci kural.

Bir kitap önerdiler aman Allah’ım hiçbir yerde yok, neyse bir şekilde bulduk. Mahallenin En Mutlu Bebeği.  Evet çok güzel ama içinde yazan neredeyse her şey başta kundak sistemi olmak üzere zaten babaannemin uyguladığı, yapın dediği, bana da bebekliğimde yapılan şeyler. Şimdiye dek tek beğendiğim kitap Ayşe Öner’inki, az öz.

Artı anne ve teyzelerin de yeni çağa daha yakın engin bilgileri var. Kitapta okuyorsun, annene (iki kız çocuk annesi) veya teyzene (iki kız çocuk annesi) soruyorsun sana ne gerekli ne gereksiz, ne abartı, ne gerçekten başına geliyor söylüyorlar. (Dünya tatlısı kayınvalideler de anne gurubuna dahil, annemden ayıramam onu). Son bir şey de eğer instagram’dan takip ettiğiniz ‘’gerçek anneler’’ ve hamileler varsa o da çok faydalı (@elovef anne favorim). Aklına takılanı soruyorsun, düşünüp tartıp uyguluyorsun.

Diyeceğim o ki; başta kendinizi sonra babaannelerinizi, anneannelerinizi, annenizi, kayınvalidenizi, teyzenizi, halanızı dinleyin, arayın sorun, konuşun onlarla bol bol. Size karışıyorlar veya müdahale ediyorlar gibi hissetmeyin, güç alın. Süreç kolaylaşacak. Bilgi kirliliğiniz azalacak. Huzur bulacaksınız. İyi gelecekler…

En büyük kitap onlar, sizi, ailenizi çok iyi tanıyorlar. İnşallah benim doğumumda hepsi de yanımda olurlar, elimi tutup destek verirler, duaları ile kolaylaştırırlar…

 

Sevgiler,

themervetuncer

20. Hafta: Boş Bombardımandan Bunalmak

Tags from the story
, , , , ,
Written By
More from Merve TUNCER

İçİnİz rahat bİr hamİlelİk İçİn Harmony Prenatal Test

Hamile olduğumu öğrendiğim günü an be an hatırlıyorum. O heyecan, mutluluk tarifi...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *